PUNKCHART FILMS

Novembrové úspechy filmu Až do mesta Aš

Slovenská národná nominácia na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film Až do mesta Aš (2012) režisérky Ivety Grófovej má za sebou niekoľko úspechov.

Na začiatku novembra bol film uvedený v novej sekcii MADE IN SLOVAKIA – Súťaž celovečerných hraných a animovaných filmov na 14. MFF Bratislava (9. – 15. 11. 2012). Medzinárodná porota vyberala spomedzi ôsmich filmov, no bol to práve debutový film Ivety Grófovej, ktorý získal cenu UniCredit Bank za Najlepší slovenský hraný film a finančnú prémiu v hodnote 3 000 €. Podľa vyjadrenia poroty film: “…na nás zapôsobil svojím obratným prelínaním dokumentu a hraného filmu a citlivým vedením nehercov. Talentovaná mladá režisérka prináša svieži pohľad na tento závažný sociálny problém. Veríme, že o Ivete Grófovej, režisérke filmu Až do mesta Aš budeme ešte počuť.” Cena prevzala producentka filmu Barbara Kipsová (Protos Productions), režisérka Iveta Grófová a herečka Silvia Halušicová.

Aš do mesta Aš bol takisto uvedený na významnom 53. MFF Thessaloniki (2. – 11. 11. 2012) v Grécku, kde ho osobne predstavila režisérka. Film bol uvedený v sekcii Open Horizons: tá ponúka divákom filmy, ktoré neberú ohľad na formálne a obsahové reštrikcie, ale ktorých prioritou je neustály vývoj umeleckých výpovedí.

V medzinárodnej súťaži Torino 30 bude film uvedený aj na 30. FF Turín (22. – 30. 11. 2012) v Taliansku, kde ho takisto osobne uvedie Iveta Grófová.

Film 15. novembra 2012 po septembrovej distribúcii na Slovensku vstúpil aj do českej distribúcie – českým divákom ho prináša spoločnosť CinemArt.