PUNKCHART FILMS

Film Martina Kollara na prestížnom festivale v Rotterdame

Medzinárodne oceňovaný slovenský fotograf a kameraman Martin Kollar sa rozhodol nakrútiť brata čakajúceho na životne dôležitú operáciu. A jeho režijný stredometrážny debut 5. október sa dostal do oficiálneho výberu 45. ročníka jedného z najprestížnejších európskych filmových festivalov – MFF Rotterdam. V svetovej premiére sa predstaví 1. februára 2016 v sekcii Bright Future: Mid-Length.

„Je to príbeh môjho 52-ročného brata. Každý z nás pravdepodobne už premýšľal, ako by chcel možno stráviť posledné dni svojho života. Ján sa tento čas rozhodne stráviť na bicykli naprieč svetom, ako tulák, ako “Easy Rider”. A žiadne myšlienky na hypotéku, dane a každodenný rutinný život mu nebránia v jasnom uvažovaní. Jánovo “Memento Mori” sa začína,“ objasnil Martin Kollar.

Z denníkových zápiskov hlavného protagonistu a z jeho každodenného hľadania miesta, kde môže stráviť noc, sa divák dozvedá, pred čím Ján uteká a s čím sa konfrontuje: pred strachom, nepohodlím, nepriaznivým počasím a jeho zhoršujúcim sa zdravím. Realita ho dobieha na každom kroku a pripomína mu 5. október: konečný deň cesty a deň operácie s možnými fatálnymi následkami.

„Ako filmári celý život hľadáme dobré príbehy. Tie najlepšie sú často v našom najbližšom okolí. Neradi ich nakrúcame, pretože sa nás osobne dotýkajú a my sa bojíme straty nadhľadu. K tomuto filmu som sa odhodlal vtedy, keď strach zo straty brata prevážil nad strachom zo straty odstupu,“ vysvetlil vznik snímky režisér a kameraman. V jeho 50-minútovom filme nie sú žiadne dialógy, tento typ rozprávania príbehu je podľa slov Martina Kollara poctou filmu ako médiu, ktoré rozpráva cez obrazy.

„Martin Kollar v tomto prípade dokázal, že je nielen dobrý a citlivý brat, ale rovnako dobrý kameraman a režisér. To, že film 5. október ako Martinov debut vybrali na jeden z najprestížnejších európskych festivalov len dokazuje, čo už všetci dlhší čas tušíme. Že Martin Kollar je výraznou postavou formujúcou podobu slovenskej kinematografie ako kameraman a od dnes aj ako režisér,“ povedal producent snímky Ivan Ostrochovský z Punkchart films, ktorý spolu s režisérom a hlavným protagonistom film osobne uvedú na rotterdamskej festivalovej scéne.

Slovenskí diváci si ho budú môcť pozrieť v domácej premiére na Medzinárodnom festivale filmových klubov Febiofest a neskôr aj počas Prehliadky slovenského filmu. Do konca januára 2016 sa v Slovenskej národnej galérii koná výstava fotografického cyklu Martina Kollara Exkurzia.

Martin Kollar je azda najviac medzinárodne uznávaný slovenský fotograf – dokumentarista, takmer každý rok získava za svoje práce prestížne ocenenie či štipendium, naposledy v tomto roku Prix Elysée švajčiarskeho Musée de l´Elysée v Lausanne. Ako kameraman pracoval napríklad filme Koza, ktorýmal svetovú premiéru na Berlinale 2015 a počas roka získal dvadsiatku zahraničných ocenení.

V posledných rokoch vybrali na MFF Rotterdam slovenské snímky Miry Fornay Môj pes Killer, ktorý vyhral hlavnú cenu Hivos Tiger, a film Mátyása Priklera Ďakujem, dobre.

45. ročník MFF Rotterdam sa uskutoční od 27. januára do 7. februára 2016.

Výrobu filmu podporili Audiovizuálny fond a Státní fond kinematografie.